1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota zaprezentuje na Goodwood Festival of Speed
23 czerwca 2022

Toyota na Goodwood Festival of Speed

Modele z linii GR i auto, które wygrało Rajd Dakar

23-26 czerwca odbył się coroczny Goodwood Festival of Speed. Podczas tej imprezy motoryzacyjnej Toyota pokazała wszystkie modele z linii GR, najnowszego elektrycznego SUV-a bZ4X, a także wyczynowego GR DKR Hiluxa T1+, który triumfował w Rajdzie Dakar. Nie zabrakło też gwiazd zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

Goodwood Festival of Speed co roku gromadzi setki tysięcy fanów motoryzacji na terenie posiadłości Goodwood House w West Sussex. Toyota od lat jest aktywnym uczestnikiem tej imprezy. Wydarzenie to jest okazją do zaprezentowania najciekawszych modeli, kultowych klasyków czy aut biorących na co dzień udział w rajdach i wyścigach.

Modele z linii GR na Goodwood Festival of Speed

Goodwood Festival of Speed to również legendarny wyścig górski. W tym roku swoją zwinność i dobre prowadzenie zaprezentowały tu wszystkie modele z linii GR w wersjach z manualną skrzynią biegów. Fani mogli zobaczyć Toyotę GR86, czyli klasyczne coupé z 2,4-litrowym silnikiem typu bokser napędzającym tylne koła. Pokazana została tu również nowa GR Supra wyposażona w manualną skrzynię biegów, która została sparowana z 3-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem o mocy 340 KM.

Toyotę GR Yaris zaprezentowano w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich to drogowa wersja z 3-cylindrowym silnikiem 1,6 o mocy 261 KM, manualną skrzynią biegów i napędem na cztery koła. Druga – to rajdowa odmiana z hiszpańsko-portugalskiego pucharu TOYOTA GAZOO Racing Iberian Cup.

Elektryczne pojazdy Toyoty

W Goodwood pokazany został również pierwszy zbudowany od podstaw samochód elektryczny Toyoty – bZ4X. Auto to łączy zalety samochodu napędzanego prądem z cechami prawdziwego SUV-a. Model powstał na zupełnie nowej płycie podłogowej e-TNGA, stworzonej specjalnie dla aut elektrycznych. Umożliwiło to zintegrowanie baterii z podwoziem i umieszczenie jej pod podłogą.

Warto też wspomnieć, że Toyota bZ4X została wyposażona w układ e-Axle, a także napęd na cztery koła XMODE z funkcją Grip Control. Rozwiązania te nadają bZ4X właściwości rasowej terenówki.

Z Dakaru do Goodwood

Forest Stage to z kolei odcinek specjalny, na którym swoje możliwości zaprezentowała Toyota GR DKR Hilux T1+, która zwyciężyła w tegorocznym Rajdzie Dakar. W kabinie zasiadali zwycięzcy legendarnego rajdu – Nasser Al-Attiyah i jego pilot Mathieu Baumel.

Dakarowa maszyna powstała na bazie najnowszej Toyoty Hilux. Model ten przeszedł szereg modyfikacji, by mierzyć się z najtrudniejszym terenowym rajdem świata. Został wyposażony w silnik V6 o pojemności 3,4 l z podwójnym turbodoładowaniem, który pochodzi z Toyoty Land Cruiser serii 300 (auto nieoferowane w Polsce). Jednostka napędowa została zamontowana centralnie, by zapewnić jak najlepsze rozłożenie masy i położenie środka ciężkości. Wrażenie robią aż 37'' koła oraz zawieszenie o ogromnym skoku, które umożliwia jazdę w trudnym terenie z wysokimi prędkościami.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel nie byli jedynymi gwiazdami motorsportu spod szyldu TOYOTA GAZOO Racing na Goodwood Festival of Speed. Z fanami spotkał się także Kazuki Nakajima, trzykrotny zwycięzca Le Mans 24h, a obecnie wiceprezes TOYOTA GAZOO Racing Europe. Obecny był także Brendon Hartley, który za kierownicą Toyoty GR010 HYBRID wygrał tegoroczne Le Mans 24h.