1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Sport Crossover Concept – prototyp nowego crossovera z napędem elektrycznym
4 grudnia 2023

Toyota Sport Crossover Concept

Prototyp nowego crossovera z napędem elektrycznym

Podczas konferencji Kenshiki Forum w Brukseli Toyota pokazała po raz pierwszy w Europie swój nowy model o nazwie Sport Crossover Concept. Jest to prototyp nowego elektrycznego modelu (BEV), który dołączy do zelektryfikowanej gamy marki w 2025 roku.

Prototypowa Toyota Sport Crossover Concept, zaprezentowana podczas Kenshiki Forum w Brukseli, zwraca uwagę smukłą, aerodynamiczną sylwetką oraz charakterystycznymi liniami nadwozia typu fastback. Model ten ma stać się nową ikoną designu, która wyznaczy trendy dla kolejnych samochodów elektrycznych Toyoty.

Projektanci nowego modelu chcieli stworzyć atrakcyjną propozycję dla klientów wybierających po raz pierwszy auto elektryczne oraz stylową alternatywę dla SUV-ów. Pięciodrzwiowy samochód o sportowej sylwetce oferuje najwyższy komfort oraz praktyczność. Dodać do tego należy obszerny bagażnik i przestronne wnętrze z dużą ilością miejsca na nogi dla pasażerów na tylnej kanapie.
Nowa Toyota Sport Crossover Concept debiutowała na targach Auto Shanghai w kwietniu tego roku. Auto to zostało opracowane na europejski i chiński rynek przez BYD Toyota EV Technology Co. (BTET) – spółkę joint venture Toyoty i BYD, która ma swoją siedzibę w Chinach.
Model ten doskonale się wpisuje w strategię Toyoty, która zamierza osiągnąć neutralność węglową, oferując praktyczne samochody z różnymi rodzajami napędów – od bezemisyjnych aut elektrycznych na baterie i wodorowe ogniwa paliwowe po nowoczesne technologie paliw alternatywnych. Głównym celem Toyoty jest ciągłe dostosowywanie oferty do oczekiwań klientów i specyfiki rynku. Stanowi to realną drogę do ograniczenia, a następnie eliminacji emisji CO2 w transporcie.
Do 2026 roku Toyota planuje wprowadzić w Europie aż sześć modeli z napędem elektrycznym. Zróżnicowana gama zelektryfikowanych samochodów pomoże marce osiągnąć zakładane cele – oferować wyłącznie bezemisyjne auta do 2035 roku i osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną do 2040 roku.